Nie płać za energię bierną
Za ponadumowny pobór energii biernej indukcyjnej Odbiorca energii obciążany jest opłatą, którą OSD wylicza ze wzoru:
Ten na pozór skomplikowany zawiera:
k – współczynnik krotności ustalony w Taryfie. Zazwyczaj 1 dla odbiorcy przyłączonego na napięciu SN (czyli taryfy B np. B23), 3 dla odbiorcy na napięciu niskim (czyli taryfy C i G np C22 ) i jest jeszcze współczynnik 0,5 dla odbiorców przyłączonych na najwyższych napięciach tj. 110kV i więcej).
Crk – jest to cena energii ustalona przez prezesa URE, obowiązująca w dniu zatwierdzenia Taryfy, czyli dla odbiorcy niezmienna w czasie obowiązywania taryfy dystrybucyjnej (zazwyczaj rok). W taryfie jest energia ta jest opisana “energia, o której mowa w art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b ustawy” Dla rozjaśnienia dodamy, że chodzi o ustawę – Prawo Energetyczne.
A – energia elektryczna czynna całodobowo (taryfy jednostrefowe np. B21, B11, C11,C21) lub energia w danej strefie czasowej dla taryf wielostrefowych (np. B23, C22 itp.) pobrana w okresie rozliczeniowym.
W zasadzie iloczyn tych trzech składników jest stały w czasie obowiązywania taryfy i nie ma większego sensu ich analizować. Są jakie są. Zmienną (zależną od Odbiorcy energii) jest tzw współczynnik mocy tangens fi – tgφ.
To nic innego jak stosunek energii biernej do energii czynnej obliczony w okresie rozliczeniowym (np. miesiąc, dekada).
Współczynnik tgφ powinien być mniejszy lub równy tangensowi umownemu tgφo (to ten z mianownika wzoru nr 1)
Zazwyczaj tgφo wynosi 0,4, zdarza się także 0,33 oraz rzadziej 0,2.
Reasumując. Jeżeli stosunek energii biernej do energii czynnej w danym okresie rozliczeniowym jest mniejszy lub równy tgφo za energię bierną indukcyjną nie płacimy.
Zainstalować w sieci energetycznej odpowiednio dobraną baterię kondensatorów. W takim przypadku polecamy swoje usługi. Wystarczy wysłać do nas skan FV za dystrybucję energii elektrycznej. Wykonamy bezpłatną, wstępną analizę.